הכשרת ספרנים-מידענים ומנהלי ספריות

המרכז ללימודי תעודה

הכשרת ספרנים-מידענים ומנהלי ספריות

מתעניינים בתכנית? מלאו פרטים ונחזור אליכם

תעודת זהות

לרישום וקבלת סטודנטים: 
02-6558111, 02-6587528
דלת פתוחה: 
א' - ה' 9:00–12:00, 13:00–16:00
דואר אלקטרוני

עידן המידע מציב אתגרים חדשים לעולם הספריות ולמידענים. התכנית להכשרת ספרנים ומידענים רואה בכך הזדמנות לבחינה והגדרה מחדש של תפקיד הספרן-מידען והספרייה ולבחינה מחודשת של הקשר של הספרייה עם לקוחותיה. כפי שמעיד שם המקצוע החדש, הספרנים של היום אינם עוסקים רק בתוכן מודפס ובהשאלת ספרים, אלא - הינם מומחים לאיתור מידע מקוון ומודפס, ולטכנולוגיות מתקדמות הרלוונטיות לעולם הספרייה והמידע. התכנית להכשרת ספרנים מידענים במכללת דוד ילין, מכשירה את הלומדים בהתאם לתפיסה שמידען-ספרן במאה ה-21 איננו משרת את קהל מבקרי הספרייה בלבד, אלא עליו לצאת אל הקהילה ולהנגיש לקהל הלקוחות את הספרייה ומוצריה בדרכים שונות. בתכנית ההכשרה נלמד על תוכנות חדשות ומתקדמות לניהול הספרייה, נכיר מאגרי מידע דיגיטאליים, נלמד על אסטרטגיה שיווקית לספרייה המודרנית, נחשף לשיטות לעידוד קריאה ועוד.

ראשת התכנית

ד"ר דניה אנזנברג, מנהלת הספרייה של המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין, מומחית בספרנות חינוכית ובעידוד הקריאה. dania@dyellin.ac.il

קהל היעד

אוהבי ספר ואוהבי ידע ודעת, המעוניינים להפוך תחומים אלו למקצוע ולהשתלב במגוון העיסוקים הקיימים במרכזי מידע או בספריות השונות- אקדמאיות, ציבוריות, בבתי הספר ועוד, או לעבוד כמידענים עצמאיים. 

מטרת הלימודים

להכשיר ספרנים-מידענים שינהלו ויפעילו ספריות שונות: ספריות ציבוריות, ספריות במכללות אקדמיות, מרכזי משאבים בבתי ספר, מרכזי מידע טכנולוגיים ועוד.

תכנית הלימודים

  • צורות שונות של ארגון ושל הפצת מידע
  • טכנולוגיות מידע בספריות: תוכנות לניהול ספרייה, דיגיטציה בספרייה, הספרייה הספרן והאינטרנט, בניית אתר הספרייה ועוד
  • ניהול ספרייה ופיתוח אוספים
  • תפקידי הספרייה במוסדות חינוך: ספריית בית הספר, הדרכת קוראים בכתיבת עבודה, ספרות ילדים
  • עידוד הקריאה
  • פרסום הספרייה ושיווקה
  • הספרייה הציבורית
  • מבוא לארכיונאות

לצפייה בתכנית המלאה אפשר לעיין בדף התכנית שבאתר המכללה.

היקף ומשך הלימודים

24 ש"ש. 

שנתיים אקדמיות.

תנאי קבלה

בעלי תואר אקדמאי; ריאיון אישי.

מועמדים שאינם אקדמאים: ציון משולב של תעודת בגרות ושל הבחינה הפסיכומטרית; (מועמדים מעל גיל 40 פטורים מציון פסיכומטרי) וריאיון אישי (מועמדים שאינם אקדמאים נדרשים להשלים לימודי השכלה כללית בהיקף של 24 ש"ש).

תעודה

לעומדים בדרישות התכנית תוענק תעודת ספרן-מידען מורשה מטעם המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין והמחלקה לספריות במשרד התרבות.

לפרטים והרשמה: 02-6558181, 02-6587540

dania@dyellin.ac.il

אתר במידענות - ספרנות

נולד אתר המיועד לכל העוסקים או המתעניינים בעבודת הספריות, באשר הן. אנו מזמינים אתכם להצטרף ולהביע את דעתכם בסוגיות הרבות שעלו ויעלו בו.

כתובת האתר: https://bit.ly/3ainokj