הינך נמצא כאן

אנתרופוסופיה וחינוך בגישת ולדורף

המרכז ללימודי תעודה

אנתרופוסופיה וחינוך בגישת ולדורף

הינך נמצא כאן

מתעניינים בתכנית? מלאו פרטים ונחזור אליכם

תעודת זהות

לרישום וקבלת סטודנטים: 
3043*, 02-6587528
דלת פתוחה: 
א' - ה' 9:00–12:00, 13:00–16:00
דואר אלקטרוני

חינוך ולדורף מבוסס על האנתרופוסופיה, משנתו של ד"ר רודולף שטיינר, מחנך, אמן והוגה דעות שהקים את בית הספר הראשון ברוח זו בראשית המאה העשרים.


על-פי הגישה האנתרופוסופית, כל אדם הוא אמן בפוטנציה וחייו הם יצירת אמנותו. לפיכך כל מפגש בין אנשים הוא בעצם חלק מהתהוותה של יצירת אמנות חברתית. חינוך ולדורף נתפס כאמנות והאמנות משמשת אמצעי מרכזי בהוראה. כשם שמזון בריא יסייע להתפתחותם הפיסית של ילדינו, כך הסיפור, היצירה והמשחק יזינו את נפשם. בחינוך האנתרופוסופי כל תהליך לימודי מתחיל במעשה, בדחף שהופך לרגש ולחוויה ומאוחר יותר למושג ולהכרה.


גישה זו אינה דוחקת בתלמידים להגיע להישגים אינטלקטואליים במהירות. בגיל הצעיר הדגש הוא על פיתוח הדמיון, פיתוח יכולות כמו שיווי משקל, אומץ וחקירה, כל אלה באמצעות עשייה, התנסות בחוויות חושיות ומשחק. כך מקבל התלמיד הצעיר כלים להפוך בעתיד לאמן חיים שהישגיו יהיו פועל יוצא מתהליך לימודי המאפשר לחוות את ההווה בדרך המפתחת מגוון של כישורים פיזיים, חברתיים ורוחניים. הפעילויות בגן ובכיתה מתבצעות תוך שילוב של עשייה אמנותית עם התבוננות מעמיקה וחשיבה יצירתית. מחקרים בלתי תלויים מלמדים שהישגיהם המקצועיים והאקדמיים של בוגרי בתי ספר בגישת ולדורף גבוהים בהרבה מהממוצע הכללי.

רכזים

רכז אקדמי 

ד"ר גלעד גולדשמידט, ממייסדי חינוך ולדורף בישראל. בעל ניסיון רב בהוראה וניהול בתי ספר יסודיים, תיכון והכשרות מורים בגישת ולדורף.
בין ספריו: עולמה של הילדות, אני מביט אל העולם. GILADgo@dyellin.ac.il

רכז התכנית

אריה בן דוד, אמן יוצר, יזם חברתי – כלכלי, מרצה בכיר, ממייסדי הכשרת ולדורף בירושלים. יצירותיו נמצאות באוספים שונים והוצגו בתערוכות רבות בארץ ובעולם. הדפסות האמנות וספריו תורגמו למספר שפות. abdalma@dyellin.ac.il


רכזת מנהלית 

נעמה שפירא, בעלת רקע וניסיון בתחומי תקשורת, שיווק ואחריות תאגידית במגזר העסקי. יזמת- שותפה להקמת בית ספר זומר בגישת ולדורף ברמת גן. naamar@dyellin.ac.il

 

סגל המרצים

אנשי רוח, אמנים-יוצרים ומחנכים מנוסים הבקיאים במשנתו של רודולף שטיינר ובגישה החינוכית האנתרופוסופית ובעלי רקע אקדמי בתחומי דעת מגוונים.

קהל היעד

סטודנטים המעוניינים להעמיק בשאלות רוחניות, להתנסות באמנויות ולהכשיר עצמם לחנך על-פי הגישה החינוכית האנתרופוסופית.

מטרות הלימודים

להכשיר מחנכים ללמד בגישה החינוכית של ד"ר רודולף שטיינר, מייסד האנתרופוסופיה, ולאפשר להם להשתלב בגנים ובבתי הספר של חינוך ולדורף בארץ ובעולם.

תכני הלימודים

שיעורים מעשיים: ציור ופיסול, רישום צורות, אוריתמיה, מוזיקה, מלאכת-יד, דרמה ועיצוב הדיבור
שיעורים עיוניים: אנתרופוסופיה, פילוסופיה, פסיכולוגיה, חינוך על-פי גישתו של רודולף שטיינר
התנסות באימוני הוראה בגנים ובבתי-הספר הפועלים על-פי שיטת חינוך ולדורף

היקף ומשך הלימודים

64 ש"ש.

ארבע שנים אקדמיות, כ-16 ש"ש בכל שנה.

תנאי קבלה

ריאיון אישי.

תעודה

תעודת הסמכה לחינוך ולדורף.

גמול השתלמות

על-פי התקנות של משרד החינוך.

תכניות לימודים נוספות במסלול זה

  • לימודים לתואר ולתעודת הוראה: אפשר לשלב הכשרה לחינוך ולדורף עם לימודים מלאים לתואר ראשון בחינוך ולתעודת הוראה
  • שנת מבוא לאנתרופוסופיה וחינוך ולדורף: שנת הלימודים הראשונה של תכנית ההכשרה מוכרת כשנת מבוא לאנתרופוסופיה ולחינוך ולדורף. בתום שנה זו אפשר להמשיך את הלימודים להשלמת ההכשרה