הינך נמצא כאן

הגלרייה במכללה

גלריה לאמנות ג'ונגל מתורבת, לכאורה

הגלרייה במכללה

הגלריה במכללה משמשת אכסנייה מכובדת ליוצרים ולצרכני תרבות. הוצגו בה תערוכות רבות שכללו יצירות של אמנים ידועים כמו אברהם אופק, ביאנקה אשל גרשוני, דרורה דומיני, ז'אק ז'אנו, רענן חרל"פ, צבי טולקובסקי, רפי לביא, דורון ליבנה, אורי ליפשיץ, עופר ללוש, פסח סלבוסקי ועוד רבים אחרים.

הגלריה פתוחה לקהל הרחב, זאת כחלק מהפעילות שהמכללה מקיימת לטובת הקהילה, אולם ייחודה של הגלריה וחשיבותה בהיותה ממוקמת בתחומי מכללה לחינוך המכשירה סטודנטים להוראה.

הגלריה היא מקום חי ותוסס. מתקיימת בה פעילות חברתית ופעילות לימודית-חינוכית ענפה: סדנאות, הדרכות בתערוכות, הרצאות, מפגשים עם אמנים וכיו"ב. בכל אלה לוקחים חלק הסטודנטים המתמחים בחוג לאמנויות כמו גם כלל הסטודנטים במכללה ומבקרים מחוץ למכללה.

באמצעות הגלריה נחשפים הסטודנטים אל עולמם הפנימי של היוצרים, אל המציאות כפי שהיא משתקפת דרך עיני האמנים, אל אירועים היסטוריים ואל תהליכים חברתיים, ולומדים על ההתפתחות שחלה באמנות הישראלית.

המפגש הבלתי אמצעי עם יצירות האמנות בגלריה, כמו גם עם האמנים בפתיחת כל תערוכה ובשיח-הגלריה הפתוח, הם חוויה משמעותית שמעשירה את הסטודנטים, תורמת להבנת היצירות ומאפשרת חשיפה למנגנוני יצירה, לאופני חשיבה ולתהליכים אמנותיים.

הגלריה משמשת גם כר פעולה לאמנים צעירים בראשית דרכם, בכללם סטודנטים מהחוג לאמנויות במכללה, שאנו מעודדים אותם לעסוק באמנות ולהציג בגלריה את יצירותיהם.

ה"גלריה במכללה" ממוקמת בכניסה לקומה השנייה באולם התרבות.

הגלריה קיימת במכללה כשמונה שנים והוצגו בה תערוכות של מיטב האמנים הפועלים בארץ.

הגלריה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין פועלת זו השנה העשרים ובה מוצגות כארבע תערוכות בשנה, של אומנים ישראלים ותיקים וצעירים. הגלריה מציגה סוגות שונות של תצוגות: מיצגים, פיסול, צילום וציור.
היא ממוקמת במבואת הקומה השנייה של אולם התרבות.

הגלריה נפתחה מתוך תפיסת עולם שהמורה הוא סוכן תרבות ושמעבר לתחומי הידע בו הוא מתמחה רצוי להעשיר את עולמו התרבותי ולכן צריך להפגיש את פרחי ההוראה עם עולם התרבות הישראלי והעולמי על מנת שינחילו הלאה לתלמידיהם את הידע והחוויה שחוו במפגש עם אמנות בגלריה.
הגלריה מיועדת לבאי המכללה ופתוחה לקהל הרחב.

ג'ונגל מתורבת, לכאורה

האמנים המשתתפים: חנאן אבו חוסיין, רננה אלדור, שרה בנינגה

אוצרת: נאוה ט. ברזני

ערב פתיחה: 27.12.18 בשעה 19.30

 

27.12.18 - 04.03.19

א'– ה' 10.00 – 18.00

הגלריה לאמנות במכללה ע"ש דוד ילין, מעגל בית המדרש 7 בית הכרם, ירושלים

התערוכה ג'ונגל מתורבת, לכאורה מבקשת להתבונן על הפרט ועל פעולות אנושיות שנטוות ומנותבות במארג מרושת, של סדרים או של אי-סדרים חברתיים. הפילוסוף צ'רלס טיילור (Taylor) כותב ב"מועקת המודרניות": "הדאגות שאדבר עליהן מוכרות מאוד. אין צורך להזכירן לאיש; אנו דנים בהן, מקוננים בשלהן, קוראים עליהן תיגר ומתווכחים עליהן ללא הרף [...]".[1] ג'ונגל מתורבת, לכאורה מישירה מבט מכוון אל אותן "דאגות" מוכרות שנדחקות אל השוליים; ומטרידה את הנוחות המדומה.

חנאן אבו חוסיין שעוסקת בדיכוי וברציחתן של נשים בחברה הערבית, חותרת תחת אי הצדק באמצעות עבודותיה שחורטות ומטביעות את חותם האובדן. מרחבים טעונים מצויים בעבודותיה של רננה אלדור שנעות בין מרחב פנימי לחיצוני. היא מבקשת לכוון את המבט פנימה ולפרום את המידע. אך המסע המחזורי אל הלא מודע לא נשלם ומותיר חידת אני מופשטת ובלתי פתורה. שרה בנינגה מבקשת למקד התבוננות מעמיקה שתאתר מסר סמוי ומאיים מאחורי שיחים ירוקים ומאחורי שיח משמעויות בג'ונגל מתורבת.

עֶצֶב הָרְאִיָּה

האמנים המשתתפים: צלם גטאות גרמני-אלמוני, שמחה שירמן 
אוצרת: נאוה ט' ברזני 
2.4.18 – 21.6.18  א' – ה' 10:00 – 18:00

התערוכה "עצב הראייה" מפגישה בין מסעות מסחררים שבוחר אדם לעשות עם מצלמתו. צעידת חיים אינטנסיביות שמאכלסת עקבות של גבולות, של סתירות, של מקריות, של גילוי, של גלות, של אימה, של מוות.

זהותו של צלם האלבום הגרמני "אומללות היהודים" שנמסר ליד ושם בשנות השישים, אינה ידועה. התצלומים שהוא צילם בגטאות רדום-שידלובייץ בפולין פורשים עדות כרונולוגית למראות שהתרחשו בהם. תחילה הוא תיעד מראות כלליים ובהם רחובות ואנשים עלומים. אך בחלוף הזמן הוא החל להתמקד בגורם האנושי ותיעד אירועים שאליהם הוסיף, בדיעבד, כיתוב שיש בו מן האמפתיה.

מבטו של האמן שמחה שירמן מתעמת עם זיהום תרבותי וקריסה אל-זמניים, בתוך מקום שאינו מעיד על שיוך. בעוד הוא מארגן את הדימויים בסדר ארכיוני מוקפד, מחדד שירמן עבור המבט את הערפול, את האל-מקום שיכול להיות כל מקום. הוא עוסק בנוכחויות נעדרות, כלומר, במה שהעין, שלא מצליחה לראות, בכל זאת תופסת. עבודותיו מציפות את הממשות שנמהלת בדמיון ומאפשרת לעין את חיוניותה הבסיסית לראות יותר מאשר את עצמה.

עצב הראייה - טקסט קטלוג להורדה

הזמנה לערב פתיחה ושיח גלריה אשר התקיים ב 9.4.2018

עצב הראייה