Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הינך נמצא כאן

אולפן וידאו ורדיו

לימודים במכללת דוד ילין
אולפן וידאו ורדיו
מחלקת וידאו ורדיו

בניין א' חדר 305

הווידאו בשילוב ההוראה

סרטים ופרויקטים המופקים ביחידה

ביחידת הווידאו מבוצעים פרויקטים מגוונים אשר מאירים היבטים מוכרים יותר ומוכרים פחות של וידאו כעזר הוראה, יחידת הווידאו מסייעת לצוות ההוראה ולסטודנטים של המכללה בשימוש מושכל ונרחב בווידאו כעזר הוראה.

הפקת סרט הִנה משימה מורכבת הדורשת השקעה רבה הן בתכנון והן בביצוע. אנשי היחידה מנחים ומלווים את הפרויקט בשלבי ההפקה השונים, ולעיתים קרובות, מתחילתו ועד סופו. בכל עשייה שואפת היחידה לסייע עד כמה שניתן בהפקה של יצירה שיש לה ערך אסתטי בנוסף לערך השימוש, שכן העיצוב האסתטי הינו האמצעי העיקרי למשוך ולעניין את קהל הצופים בסרט המוגמר.

הגשה של סרט כעבודת גמר או חלק מעבודת גמר בנושא מסוים

סטודנטים מגישים סרט כעבודת גמר או כחלק מעבודת גמר בקורס מסוים. יש והסטודנטים יוזמים (ובאישור המרצים) את הפקת הסרט ויש שמרצים מטילים על הסטודנטים שלהם לשלב סרט בעבודת הגמר בקורס אותו העבירו. הפקה של סרט הִנו תהליך מורכב הכולל: תחקיר מקיף, בחירה מושכלת של העובדות (נתונים) אותם יציגו, דיוק ובהירות בגיבוש המסר ובדרכי העברתו. התלמידים מפנימים ומבינים את החומר באמצעות ההתמודדות עם המורכבויות השונות הכרוכות בהפקה (על פי התפישה של היחידה, בצורה שאיננה נופלת מהגשת עבודה כתובה. ישנם נושאים שאף מועברים ומומחשים טוב יותר באמצעות המדיה הוויזואלית מאשר זו הכתובה). הגשה ויזואלית זו מהווה גם פתרון טוב לתלמיד הסובל מליקויי למידה: בהפקת הסרט יכולים לבוא לידי ביטוי תחומים שבהם התלמיד חזק יותר.

הפקה קבוצתית של סרט (משותף לתלמידים ולמרצה) כדרך להוראה, ללימוד ולהתמודדות עם נושא מסוים

הפקת סרט הווידאו מהווה מדיום מהנה לעידוד ודִרבון התלמידים לשיתוף פעולה. ההפקה מחייבת אותם לחקור את הנושא, להפנים אותו ולעיתים קרובות להתחייב לגביו. הפקות אלה מבוצעות במסגרות של חוגים ותחומים שונים כגון: חינוך מיוחד, ליקויי למידה, תקשורת וכדו'.

הפקה משותפת של סרט שחוברים בו אנשי מקצוע מתחום ההפקה הקולנועית וצוות חוקרים שהאוריינטציה שלו היא חינוכית ובין-תחומית

סרט הווידאו ממלא בהפקה זו מספר תפקידים: כלי עזר מחקרי שמתעד ועוקב אחרי הפרויקט, הפקה של סרט המהווה רפלקציה על הנושא שלו ושילוב התלמידים בתהליך העשייה וההפקה של הסרט.

הפקת סרט המתעד את דרכי עבודתו של המורה בסביבתו הטבעית

בדרך כלל מדובר בתיעוד של עשייה שאין אפשרות לבצע אותה בפני קהל רב או שאין אפשרות לוגיסטית לחשוף אותה בפני ציבור התלמידים.

הפקת סרטוני תדמית ליחדות ההוראה במכללה

יחידת הווידאו מפיקה סרטוני תדמית לחוגים, למסלולים וליחידות ההוראה  במכללה.

הסרטונים מופקים לאחר פנייה של ראשי היחדות ליחדת הווידאו. על התכנים שיועלו בסרט אחראים ראשי היחידות והעבודה על הסרטים נעשית בשיתוף פעולה מלא עמם.

שירותי צילום (וידאו/סטילס)

יחידת הווידאו שואפת לסייע לצוות ההוראה ולסטודנטים של המכללה בשימוש מושכל ונרחב בווידאו כעזר הוראה. שירותי הצילום הנם נדבך מרכזי בתחום העשייה של היחידה. מטרות הצילום מגוונות: מיקרו הוראה, שיעורים לדוגמה, דינמיקה קבוצתית, מחקר, שיעורים מכוונים, סימולציה תיעוד פרויקטים ייחודיים, אירועים במכללה וכדומה.

נוהלי הזמנה

יש לתאם מראש עם אנשי היחידה את מועד הצילום ומטרתו.

טופס הזמנת מחלקת שירותי הוידאו

צילום בכיתות ובמכללה
 • אימוני הוראה, פרויקטים ייחודיים, אירועים וכדומה
 • מיקרו הוראה בכיתות: פעולות קבועות שבהן הסטודנטים /מרצים מתעדים את חבריהם/תלמידיהם. צוות הווידאו מעביר הדרכה בסיסית בתפעול מצלמה וכן ייעוץ והכוונה
 • שיעורים והרצאות המועלים לאתר המכללה, למודל ולקורסים מכוונים
הפקות באולפן הוידאו

ביחידת הווידאו אולפן צילום הכולל 3 מצלמות, מערכת ניתוב, עריכה, בקרה, תאורה והגברה. הפעילות באולפן מגוונת וכוללת:

 • סימולציה
 • שיעורים לדוגמה
 • מיקרו הוראה
 • דינמיקה קבוצתית
 • מחקר
 • ריאיון
 • הצגות, הפקות מוסיקליות ופרויקטים ייחודיים
צילומי חוץ

תיעוד פרויקטים שמבוצעים על-ידי המרצים והסטודנטים של המכללה בבתי הספר ובקהילה;
תיעוד דרכי עבודתם של מרצים בסביבתם הטבעית, בדרך כלל מדובר בתיעוד של עשייה שאין אפשרות לבצע אותה בפני קהל רב או שאין אפשרות לוגיסטית לחשוף אותה בפני ציבור התלמידים.

צילומי סטילס
 • צילום אירועים ופרויקטים שונים במכללה לצורכי תיעוד, פרסום ויחסי ציבור
 • צילום רפרודוקציות לשם הכנת עזרי הוראה למרצים

שירותי עריכה

יחידת הווידאו מספקת שירותי עריכה לפרויקטים השונים והמגוונים המבוצעים על-ידי המרצים והסטודנטים של המכללה.

אנשי היחידה מייעצים ומדריכים את המרצים ואת הסטודנטים בשלבי ההפקה המקצועיים של הפרויקטים השונים לפני העריכה.

השאלת מצלמות וידאו

ביחידת הווידאו מצלמות וידאו המיועדות להשאלה לסטודנטים ולמרצים.

המצלמות מיועדות לצרכים לימודיים: מיקרו הוראה, סדנת וידאו, הפקת סרטים, הכנת עבודות, תיעוד, שיעורים לדוגמה, מחקר, תצפית וכדומה.

נוהלי הזמנה:
 • יש לתאם מראש עם אנשי היחידה את מועד ההשאלה
 • יש להצטייד באישור מרצה/מדריך פדגוגי למטרת הצילום
 • יש לתאם זמן לייעוץ והדרכה בנושא תפעול המצלמה והפקת סרט

המצלמות מושאלות ליממה אחת ולסופי שבוע.

סדנת וידאו

במסגרת החוג לתקשורת מועברת ביחידת הווידאו סדנה להפקת סרטי וידאו. הסדנה מתקיימת במתכונת שנתית באולפן הווידאו של המכללה. במהלכה רוכשים הסטודנטים מיומנויות בסיסיות בתהליכי ההפקה השונים: צילום, הקלטת פס קול, עריכה, תסריט, תסריט צילומים, תסריט עריכה וכדומה. לאחר שהם מתנסים בפעילויות השונות, נדרשים הסטודנטים להפיק כתבת יומן תיעודית

הפקת הסרטים התיעודיים חושפת את הסטודנטים (דרך התנסותם) לתהליכים המורכבים של העבודה הקולנועית בכלל והעבודה העיתונאית בפרט. באמצעות ההתמודדות עם המורכבויות השונות הכרוכות בהפקה התלמידים מבינים ומפנימים את החומר העיוני של לימודי חקר התקשורת.

הסדנה מיועדת גם לסטודנטים מחוגים אחרים, היא מעניקה להם כלים שיאפשרו להם להשתמש בווידאו כעזר הוראה באימוני ההוראה. לדוגמה - מספר סטודנטים (שעברו את הסדנה) בחרו להעביר כדרך הוראה את נושא השיעור באמצעות הפקה קבוצתית של סרט (משותף לתלמידים ולמורים). הפקת סרט הווידאו מהווה מדיום מהנה לעידוד ודִרבון התלמידים לשיתוף פעולה. ההפקה מחייבת אותם לחקור את הנושא, להפנים אותו ולעיתים קרובות להתחייב לגביו.

סדנת רדיו

סדנה מעשית להפקת רדיו המועברת במסגרת החוג לתקשורת ומתקיימת ברובה באולפן הרדיו של המכללה. במסגרת הסדנה הסטודנטים עוברים התנסות מעשית ועיונית בתהליכי ההפקה השונים של תכניות רדיו. הסטודנטים לומדים להפעיל את אולפן התחנה ולהתנסות בעריכה מוזיקלית, הפקת תכנית רדיו וקריינות.

פרויקט הסיום בסדנה הוא יצירת תכנית רדיו שלמה, תוך תכנון ליין-אפ, תיאום הפקתי, תחקיר, ביצוע ראיונות, שילוב מוסיקה, קריינות וגיבוש האייטמים השונים לחוויה רדיופונית.

במסגרת הסדנה הסטודנטים גם יחוו התנסות ראשונית בהוראת רדיו.   

אולפן רדיו
 • משמש את תלמידי סדנאות הרדיו
 • מאפשר לקהל המרצים והסטודנטים לבצע הקלטות קול של שיעורים וכן ביצוע ראיונות לצרכים שונים ומגוונים

עמדות חכמות

 • יחידת הוידאו אחראית על ההגברה בעמדות
 • בכל נושא הקשור להגברה כגון: חיבור מקורות קול נוספים לעמדה, חיווט מיקרופונים וכדומה יש לפנות ליחידה
 • בעת תקלת קול בעמדה יש ליצור קשר עם היחידה באמצעות המייל: videodep@dyellin.ac.il
  ו/או באמצעות הטלפונים: 02-6558176, 02-6558143

נוהל הזמנות