הינך נמצא כאן

כתיבה יוצרת - סדנה לכתיבת ספרות ילדים ונוער

המרכז ללימודי תעודה

כתיבה יוצרת - סדנה לכתיבת ספרות ילדים ונוער

הינך נמצא כאן

תעודת זהות

לרישום וקבלת סטודנטים: 
3043*, 02-6587528
דלת פתוחה: 
א' - ה' 9:00–12:00, 13:00–16:00
דואר אלקטרוני

ספרות הילדים והנוער היא ספרות לכל דבר ובכל זאת יש לה מאפיינים המייחדים אותה. נבחן תשובות שונות שנתנו סופרים וסופרות שונים מספרות הילדים והנוער העברית והעולמית למאפייניה ומרכיביה. נבחן את הכלים בהם יוכלו משתתפי הקורס להשתמש הן בכתיבת יצירות אישיות משלהם והן ככלי עבודה עם תלמידים. כתיבת הסיפורים תלמד תוך כדי בחינת היבטים תוכנים וצורניים ותוך כדי קריאה וכתיבה של טקסטים.

מרצה

רונית חכם, בעלת תואר שני בספרות עברית; סופרת, מחזאית, עורכת וחוקרת ספרות עברית

ronitchacham@dyellin.ac.il

קהל היעד

מורות ומורים, גננות, אוהבי הספר, אוהבי הכתיבה; לרוצים להחיות את עולם הילדות שבתוכם; לחולמים ולחולמות המעוניינים להגשים את חלומם ולכתוב את הסיפור שלהם ולכל המעוניינים להביע את היצירתיות שבם.

מטרות הלימודים

הסדנא תיתן למשתתפיה כלים בהם יוכלו להשתמש הן בהנחיה בכתיבה לתלמידים, בכתיבה ובסיפורים ככלי עבודה חינוכי וגם לכתיבת יצירות אישיות משלהם לילדים ולנוער.

תכנית הלימודים

כתיבת הסיפורים תלמד תוך כדי בחינת היבטים תוכנים וצורניים ותוך כדי קריאה וכתיבה של טקסטים. הנושאים שידונו בשיעורים הם: ספרות לילדים וספרות לנוער – המשותף והמייחד כל אחת; ריאליזם ופנטזיה; מרכיבי הסיפור - דמות, עלילה, רקע, שפה, דיאלוג, מי המספר? התחלות וסיומים; ג'אנרים שונים – יומנים, דמויות היסטוריות, ספרי הרפתקאות וחבורה, קצרצרים ושירה. בתחום התוכן נעסוק ביחסי חברוּת, הורים וילדים, אחים, פחדים ומשאלות, אהבה; הסיפור ככלי עבודה חינוכי; הוצאות לאור.

מתכונת הלימודים

בכל מפגש יוצגו סיפורים מספרות הילדים והנוער מהספרות העברית והעולמית. בעקבות הסיפורים יינתנו תרגילי כתיבה, עליהם יינתן משוב. במהלך הסדנא יירקם הסיפור הפרטי שלכם ובסופה תוכלו להחזיק בידכם את הסיפור הקצר (לילדים צעירים) או פרק מתוכו (לבני נוער) שאתם כתבתם - לילד הפרטי שלכם או למגירה; להוצאה עצמית או ואולי להוצאות הספרים.

חובות הקורס

נוכחות מלאה והשתתפות פעילה; הגשת כל המטלות; הגשת סיפור מסכם ועריכתו עד לסיום הקורס.

היקף ומשך הלימודים

56 שעות, 14 מפגשים.

תעודה

למסיימים יוענק אישור סיום לימודים מטעם המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין.

גמול השתלמות

על-פי התקנות של משרד החינוך.