הינך נמצא כאן

כתיבה יוצרת - סדנה לכתיבת ספרות ילדים ונוער

המרכז ללימודי תעודה

כתיבה יוצרת - סדנה לכתיבת ספרות ילדים ונוער

הינך נמצא כאן

תעודת זהות

לרישום וקבלת סטודנטים: 
3043*, 02-6587528
דלת פתוחה: 
א' - ה' 9:00–12:00, 13:00–16:00
דואר אלקטרוני

ספרות הילדים והנוער היא ספרות לכל דבר ובכל זאת יש לה מאפיינים המייחדים אותה. כדי להבין את ייחודה נבחן תשובות שונות שנתנו סופרים וסופרות שונים מספרות הילדים והנוער העברית והעולמית, ונעמוד על מרכיביה הן מבחינת הנושאים שבהם היא עוסקת והן מבחינת הכלים הספרותיים שבהם היא משתמשת.

מרצה

רונית חכם, בעלת תואר שני בספרות עברית; סופרת, מחזאית, תסריטאית, עורכת וחוקרת ספרות עברית

ronitchacham@dyellin.ac.il

קהל היעד

מורות ומורים, גננות, אוהבי הספר, אוהבי הכתיבה; לרוצים להחיות את עולם הילדות שבתוכם; לחולמים ולחלומות המעוניינים להגשים את חלומם ולכתוב את הסיפור שלהם ולכל המעוניינים להביע את היצירתיות שבם.

מטרות הלימודים

הסדנא תיתן למשתתפיה כלים בהם יוכלו להשתמש הן בהנחיה בכתיבה לתלמידים, בכתיבה ובסיפורים ככלי עבודה וגם לכתיבת יצירות אישיות משלהם לילדים ולנוער.

תכנית הלימודים

כתיבת הסיפורים תלמד תוך כדי בחינת היבטים תוכנים וצורניים ותוך כדי קריאה וכתיבה של טקסטים. הנושאים שידונו בשיעורים הם: תפיסות שונות של עולם הילדוּת כתלויות תרבות; מקורותיה של ספרות הילדים בספרות העממית; ריאליזם ופנטזיה בספרות לנוער. בתחום מרכיבי הסיפור נעסוק בבניית דמות; תבניות עלילתיות; רקע, שפה, התחלות וסיומים וכן בז'אנרים שונים. בתחום התוכן נעסוק ביחסי חברות, הורים וילדים, פחדים, משאלות והתבגרות.

מתכונת הלימודים

בכל מפגש יוצגו סיפורים מספרות הילדים והנוער מהספרות העברית והעולמית. בעקבות הסיפורים יינתנו תרגילי כתיבה, עליהם יינתן משוב. במהלך הסדנא יירקם הספר הפרטי שלכם ובסופה תוכלו להחזיק בידכם את הסיפור הקצר (לילדים צעירים) או פרק מתוכו (לבני נוער) שאתם כתבתם - לילד הפרטי שלכם או למגירה; להוצאה עצמית או ואולי להוצאות הספרים.

חובות הקורס

נוכחות מלאה והשתתפות פעילה; הגשת כל המטלות; הגשת סיפור מסכם ועריכתו עד לסיום הקורס.

היקף ומשך הלימודים

56 שעות, 14 מפגשים.

תעודה

למסיימים יוענק אישור סיום לימודים מטעם המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין.

גמול השתלמות

על-פי התקנות של משרד החינוך.