ביבליותרפיה ככלי טיפולי בכיתה

השפה הטבעית של הילד היא שפת הסיפור, הדמיון והחוויה. מטרת ההשתלמות היא להקנות לאנשי חינוך וטיפול, באמצעות תהליכים סדנאיים וחווייתיים, את הנגישות לשפתו הטבעית של הילד, המהווה צוהר לעולמו הפנימי, לרגשותיו ולקשייו. המשתתפים בהשתלמות יתנסו וילמדו על עבודה רגשית באמצעות טקסטים, כתיבה וספרות וכלים נוספים מתחום הטיפול בהבעה ויצירה להעשרת והעמקת העבודה החינוכית עם ילדים ומתבגרים.
ההשתלמות משלבת בין לימוד חווייתי של תיאוריה, תיאורי מקרה מהשטח והתנסויות בתהליכי יצירה.

רכזת: בלה שגיא, דוקטורנטית בתכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר אילן, מטפלת פרטנית וקבוצתית, מרצה בתכניות לתואר שני לטיפול בביבליותרפיה באמנות במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין. belas@dyellin.ac.il

קהל היעד: אנשי חינוך וחינוך בלתי פורמלי, אנשי טיפול, ספרנים, אוהבי הספר והכתיבה וכל המתעניינים בתחום, אשר רוצים להתנסות בתהליך חוויתי אישי וקבוצתי, תוך הכרות עם שפת הביבליותרפיה והרחבת ארגז הכלים המקצועי. ניסיון בכתיבה אינו הכרחי.

תוכני הלימוד:
בסדנה זו יוזמנו המשתתפים להגיב באופן אישי לתרגילי כתיבה שינבעו מקריאת שירה, פרוזה, דמיון מודרך, מטפורות, תמונות ועוד. נתייחס אל היצירה הספרותית כאל "ישות" שאפשר לנהל איתה דיאלוג חי כדי ללכוד את הקסם שביצירה, המעורר את הקורא לתגובה ולמבע משלו. כמו כן, יוזמנו המשתתפים בסדנה להתבונן בטקסטים מכוננים בחיים, ודרכם תיבחן החוויה האנושית, תהליכי עיצוב הזהות האישית והתמודדויות אוניברסאליות עם ציר החיים.

מטרות הלימודים:
• להתנסות בתהליך חוויתי אישי בכלים ביבליותרפיים;
• לעודד מודעות לחשיבות העבודה החינוכית והרגשית בליווי ביבליותרפיה;
• לשכלל את היכולות של אנשי החינוך העובדים עם הילד ולהרחיב את ההכרות עם מגוון כלים ודרכי עבודה מתחום ההבעה והיצירה עם הילדים והמתבגרים.

היקף הלימודים: 14 מפגשים, 56 שעות (2 ש"ש).
מועד: אחת לשבוע, בין השעות 16:00- 19:30, סמסטר ב'.
אישור סיום: לעומדים בדרישות הקורס יוענק אישור סיום מטעם המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין.
גמול השתלמות: על-פי התקנות של משרד החינוך.