לקבלת מידע אנא פנו אלינו ונחזור אליכם בהקדם.
שם פרטי:
שם משפחה:
נייד:
דואר אלקטרוני:

מסלול

מסלול

ספרנית OUT מידענית IN

כתבה שפורסמה בעבר העיר לכבוד שבוע הספר העברי, יוני 2011

הספרנית של היום לא יודעת להגיד: ש ש ש...   גם הפה הקפוץ והשיער האסוף נעלמו להם. לעומת זאת, היא מומחית לטכנולוגיות מתקדמות ולאיתור מידע מקוון ומודפס. אפילו השם השתנה: לא רק ספרנית אלא גם מידענית!
במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין קיימים שני מסלולים להכשרת ספרנים: ספרנית-Out, מידענית-In
תואר שני M.Ed. במידענות-ספרנות במערכות חינוך ולימודי תעודה ספרן-מידען מורשה.  שתי התכניות משלבות טכנולוגיה עם הומניסטיקה. תפיסת היסוד היא שבמאה ה-21 חייב הספרן להיות הרבה יותר פעיל ולצאת אל הקהילה.
הסטודנטים לומדים להכיר מאגרי מידע מתקדמים, מפעלי דיגיטציה, דפוסי איתור ואיסוף מידע בסביבה טכנולוגית מתקדמת; מושם דגש על היבטים אתיים העולים מכל זאת. הסטודנטים לומדים לבנות אתר לספרייה, לפתח מדיניות להרחבת האוספים, לנהל צוותים, תקציבים ועוד. היום לא מספיק "לעשות", צריך גם "להיראות" ועל כן נלמדים גם יסודות אמנות הפרסום והשיווק. בצד כל אלה מוצעים קורסים הדנים בתרבות הקריאה ובדרכים לעידודה בעידן האינטרנט, עולות סוגיות הנוגעות לעבודה בספריות מסוגים שונים – אקדמית, ציבורית, בית-ספרית.

במוסדות רבים מתחזקת היום ההכרה בהכרח להחזיק מידען-ספרן שינגיש לעובדים את הידע העדכני ביותר הנדרש להם. לאור זאת גוברת הדרישה למידענים-ספרנים מקצועיים ומרבית הבוגרים משתלבים בשוק העבודה. הבוגרים מוצאים את מקומם בספריות ומרכזי מידע ונהנים מעבודה מאתגרת ומעניינת במקצוע המשתנה ומתחדש כל הזמן.
אין מתאים יותר מלסיים במילותיו של חורחה לואיס בורחס: "תמיד דמיינתי לי את גן העדן כספרייה".

להורדת הכתבה לחצו כאן

עבודת מחשב בספריית מכללת דוד ילין