העשייה בקניה

LogoKeniaAipacMovieNew

בשנת 2009 הגיעו לסיור במכללת דוד ילין, דרך מרכז עופרי של מש"ב (מחלקת הסיוע הבינלאומי של ישראל שהינה חלק ממשרד החוץ), קבוצה של אנשי חינוך מאפריקה ואסיה. הם התרשמו באופן מיוחד מהגינה החינוכית – אקולוגית שיזמה השותפה להקמת המכון לחינוך לקיימות, ד"ר מיכל יובל. לאחר הסיור הוחלט עם מש"ב שנבנה יחדיו תכנית שלמה לחינוך לקיימות.

ומאז:
בתום שבע שנים מאותו מפגש, הכשיר המכון לחינוך לקיימות, באמצעות אחד מהמייסדים והמנהלים השותפים שלו – מר איל בלוך, פסל חברתי ויזם חינוכי, מרצה בחינוך אנתרופוסופי, מומחה לחינוך לשלום באזורי קונפליקטים, אמן ואומן עץ, בשיתוף עם גברת יהודית רוזנטל, מנהלת מרכז עופרי, מעל ל- 700 אנשי חינוך בכירים מקניה בקורסים אינטנסיביים של חינוך לקיימות על בסיס התפישה והמודלים שפיתח המכון, תפישה אשר לוקחת אנשים קיימים ומערכות קיימות ובתהליך ספיראלי מייצרת שינוי מהותי מ"קיים למקיים". המכון לא נותן דגים או חכות אלא עוזר לאנשים לייצור את החכות בעצמם.

בשנת 2011 השתתפו באחד הקורסים סגן שר החינוך מר מוטלה וראש ארגון מנהלי בתי הספר היסודיים בקניה (כ 27,000 בתי ספר) מר יוסף קרוגה. שניהם הבינו שהגישה והתפישה החינוכית שלנו יכולה לחולל שינוי מהותי בקניה, דבר שהוביל לכך שבשנת 2013 נחתם הסכם בין משרד החוץ הישראלי למשרד החינוך הקנייתי המבוסס על הגישה והמודלים שפותחו במכון לחינוך לקיימות במכללה.

בהמשך להסכם זה, צוות המכון לחינוך לקיימות ובראשם מר איל בלוך נוסעים הלוך וחזור לקניה ובמהלך נסיעותיהם הוכשרו מעל 700 אנשי חינוך שכללו, מורים, מנהלים ומפקחים וכיאות לערכי הקיימות, השתתפו בהשתלמות גם נציגי משלחות התלמידים. כחלק מהתהליך, בתי ספר שמנהליהם הוכשרו יכולים ליישם באופן משמעותי את שלמדו ולהפוך למרכז חלוצי לחינוך לקיימות. ואכן, עד כה הוכרזו 9 מרכזים חלוציים שנמצאו ראויים. בנוסף, גם נשלחו שתי סטודנטיות של המכון לחינוך לקיימות לאימוני הוראה בקניה.

בימים אלו, הוזמן השותף של המכון לעשייה בקניה, ראש ארגון מנהלי בתי הספר היסודיים בקניה, מר יוסף קרוגה, לוועידת אייפק בזכות התכנית שפיתח המכון לחינוך לקיימות יחד עם מש"ב של משרד החוץ, ושמופעלת על ידי השותפים בקנייה.

בראש העמוד מובא קישור לסרטון שהוקרן בוועידה במהלכו תוכלו גם לראות את הצוות של המכון לחינוך לקיימות שלנו: מר אייל בלוך, ד"ר מיכל יובל ומר דני פרדקין, במהלך הכשרת צוותים בקנייה.