משילוב לשותפות - אמנים עם וללא מוגבלות משתפים פעולה

colors

HebrewIconArabicIconEnglishIcon

משילוב לשותפות

אוצרות: דפנה ילון ואביגיל הירש

מרץ 2017

יש לנו חלום שיבוא יום בו אנשים עם מוגבלות

ואלו שאינם עם מוגבלות יוערכו כשווים

הנכם מוזמנים לבקר בתערוכה המוצגת בגלריה לאמנות חברתית במכללת דוד ילין בכניסה לבניין ד'


the-resolution-of-sight

The Resolution of Sight

rhizophora

ריזופורה (Rhizophora)

no-thrills-no-garnish

אין ריגושים אין קישוטים

un-label

Un-Label במה חדשה לאומנויות משתפות

repeat-depictions

חזור על תיאורים (Repeat Depictions)

life-in-one-hour

אורה - "החיים בשעה"

awakening

התעוררות

Birds-updated

ציפורים

on-the-tip-of-my-tongue

על קצה הלשון


התערוכה ׳משילוב לשותפות׳ מציגה תשעה פרויקטים של אמנים–יוצרים מבריטניה, גרמניה, ווייטנאם, רוסיה, יוון, תורכיה, קנדה וישראל. אמנים עם מוגבלות ואמנים ללא מוגבלות חברו יחד ליצור עבודות משותפות במסגרת פרויקטים שנבעו מתוך *שהות אמן, יוזמה אישית וכתגובה ל׳קול הקורא׳ לתערוכה שביקש לאתגר אמנים בסוגיה של שיתוף פעולה יצירתי שוויוני ונטול היררכיות.

המושג ׳שילוב׳ מבוסס על התפיסה שישנה אוכלוסייה אחת המכילה אוכלוסייה אחרת שהיא מודרת. תפיסת **המכון לחינוך לקיימות מבוססת על האמונה שכולנו שותפים בחברה, תפקידינו לבנות אותה ביחד ולכל אחד תפקיד בעיצוב והובלה. לכן נדרש לעבור מגישה של שילוב לתפיסה של שותפות. שותפות אשר מתחילה בצוותים שבהם האדם עם המוגבלות הוא חלק מהותי ומוביל בכל צוות.


מטרת התערוכה היא לפתח ולקדם את רעיון השותפות בין אמנים ולאתגר את השקפת הציבור כלפי אמנים עם מוגבלות מתוך רצון להעלות את המודעות לשוויון גם בתוך קהילת האמנים ומוסדות התרבות.


התערוכה מתעדת שיח יצירתי ובין אישי בין אמנים עם מוגבלות ואמנים ללא מוגבלות. זאת מתוך ראיית האמן ופועלו ככלי לשינוי ולריפוי חברתי. לאורך המקבץ של התוצרים המילוליים והאי מילוליים המוצגים בתערוכה זורמת תחושה של תנועה. ההנעה ואולי גם ההנאה של השותפים ליצירה. האמנים שהונעו להגיב אחד כלפי השני, בוחנים גם את התנועה האישית המייחדת אותם. מעל כל זה צפה השאלה שצמד האמנים דויד דה ליליס וג'וליה מצגר-טראבר היטיב לבטא:
מהי שותפות יצירתית שוויונית ? האם זה אפשרי ? האם זה דמיוני ?

* שהות אמן היא תכנית במסגרתה אמנים מגיעים לארגון או פרויקט לתקופת זמן קצובה בה הם נכנסים לתהליך יצירה. מה שמתרחש בתקופת השהות היא תוצאה של הגדרה משותפת בין האמן לארגון המזמין. התוצר יכול להיות : יצירה, מחקר, תערוכה, מיצב, מיצג ועוד.

**המכון לחינוך לקיימות במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין נרתם לאתגר בעשייה רחבה ומגוונת במטרה לטפח אוריינות סביבתית ועשייה חברתית; פיתוח יזמה, יכולת נתינה ומעורבות בקהילה. ברוח עשיה זאת פיתחו השותפים במכון מודל פעולה לשינוי מעשי במערכת החינוך "מבית ספר קיים לבית ספק מקיים".

תיאום סיורים לקבוצות בתערוכה:
אביגיל הירש
collaborate2017@gmail.com