צפון אירלנד

im-uletzad

 

החל משנת 2010 מתקיים במכללה סמינר לדיאלוג רב תרבותי של סטודנטים יהודים וערבים בצד, ויחד עם, סטודנטים פרוטסטנטים וקתולים מאוניברסיטאות בבלפסט, צפון אירלנד. האוניברסיטאות הן:
הפרוטסטנטית - Stranmillis University College והקתולית - St. Mary’s University College.
הסכסוך בצפון אירלנד מאד דומה לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ובעקבות הסכם השלום, רבים עוסקים בהשלכותיו על חיי היום יום  בכלל ובחינוך בפרט.

הסמינר הבנוי כמודל אופרטיבי מתקיים בשתי הארצות  ברצף ועוסק בארבעה מעגלי למידה: ברור הזהות העצמית, מהות הזהות הקבוצתית, הקונפליקט, וסוגיות בחינוך. כל קבוצה מקיימת במדינתה דיאלוג תוך-קבוצתי, המתרחב באמצעות הדיאלוג הרב-תרבותי עם ובצד הקבוצה מהמדינה האחרת. קיום סביבה בטוחה, ניתוק ממסגרת החיים הרגילה והחיים המשותפים לאורך הסמינר, הכרת קונפליקטים ושאלות בנושאי זהות, רב-תרבותיות וחינוך במקומות אחרים, מזרזים ומקלים על העלאת הסוגיות וליבונן. הדיאלוג הרפלקטיבי והלמידה הקונסטרוקטיביסטית מזמנים לסטודנטים הזדמנות לבחון את השקפותיהם, כדי לא לדבוק באמונותיהם הקונבנציונאליות. מתוך עדויות שנאספו, מתיעוד הדיאלוגים ומעבודות הסיכום של הסטודנטים, עולה שהסמינר מעצים אותם ברמה האישית והקבוצתית ולרובם, הוא מעניק אמון בעצמם "ובאחר", אומץ לשינוי המציאות ברמת הפרט ושאיפה, מתוך לקיחת אחריות, להרחבתו לכלל. הקרנת תובנותיהם למשפחותיהם, חבריהם, עמיתיהם במכללה ותלמידיהם  מתחילה את תהליך שינוי המציאות.

ביקורה של קבוצת סטודנטים יהודים וערבים מישראל מציגה בפני האירופאים דוגמא לפן אחר של חיינו המשותפים, בניגוד לאלה המוצגים השכם והערב בתקשורת.

 

הסמינר מתקיים בהנחיית רותי בר-סיני ומרצה ערבי מתחלף מהמכללה לצד מנחים שונים מהמכללות בבלפסט.

הסמינר יתקיים באביב זו השנה החמישית והמנחה השותף לרותי בר-סיני יהיה יחיא חיג'אזי.

 

בוגרים מצטיינים שהשתתפו בסמינר נשלחים לשלושה שבועות של עבודה מעשית מרוכזת בבתי ספר בחו"ל.